Conference Agenda

Overview and details of the sessions of this conference. Please select a date or location to show only sessions at that day or location. Please select a single session for detailed view (with abstracts and downloads if available).

 
Session Overview
Date: Thursday, 14/Jun/2018
10:00am
-
10:30am
WEL: Welcome session
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Dirk Labudde
Greetings and organizational matters.
10:30am
-
12:00pm
MLP: Machine Learning and Prediction
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Tina Geweniger
 
10:30am - 10:50am

The Galaxy Community - A Recap

Jan Grau


10:50am - 11:10am

Interpretable Classification Models in Biology - Classification Accuracy Is Not Everything -

Marika Kaden, Sebastian Bittrich, Christoph Leberecht, Florian Kaiser, Thomas Villmann, Dirk Labudde


11:10am - 11:30am

Stratification of macrolide treatment for community-acquired pneumonia

Xueqi Cao, Christina Forstner, Marcus Oswald, Mathias Pletz, Rainer König


11:30am - 11:50am

Bioinformatics for the Xanthomonas-plant pathosystem

Annett Erkes, Maik Reschke, Stefanie Mücke, Cornelius Schmidtke, Jens Boch, Jan Grau

12:00pm
-
1:00pm
LU1: Lunch
Location: Mensa Mittweida
1:00pm
-
3:00pm
TRA: Transcriptomics
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Röbbe Wünschiers
Keynote talk by Ivo Große on Phylotranscriptomic Hourglass Patterns and the Emergence of Biodiversity
 
1:00pm - 1:20pm

Combining RNA-Seq Data and Homology-Based Gene Prediction for Plants, Animals and Fungi

Jens Keilwagen, Frank Hartung, Michael Paulini, Sven O. Twardziok, Jan Grau


1:20pm - 1:40pm

Viability of long noisy reads for (meta)genomics applications

Robert Leidenfrost, Röbbe Wünschiers


1:40pm - 2:00pm

Explaining sex-based transcriptome modulation in trauma patients: A longitudinal analysis

Amol Kolte, Rainer König


2:00pm - 2:20pm

Insights into the genetic underpinning of eusociality in \textit{Halictus rubicundus}, a facultative eusocial sweat bee

Ioana Maria Lemnian, Antonella Soro, Markus Bönn, Mark Harrison, Margarita Uribe-Lopez, Bryan Danforth, Ivo Grosse, Robert Paxton


2:20pm - 3:00pm

Phylotranscriptomic Hourglass Patterns and the Emergence of Biodiversity

Ivo Große

3:00pm
-
4:00pm
COP: Coffee and Posters
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
At the start of the break, in front of the building a group foto will be taken! Have some coffee and talk to the people presenting their posters.
 

Viral full genome sequencing and haplotype reconstruction

Sebastian Krautwurst


Combining homology-based and machine-learning approaches to identify novel viral microRNAs

Kevin Lamkiewicz, Manja Marz


Computational drug repositioning by Target Hopping: predicting novel drugs for Chagas disease

Lauren Adelmann, Sebastian Salentin, Melissa F. Adasme, V. Joachim Haupt, Janez Konc, Michael Schroeder


Accurate Mapping of tRNA Reads

Anne Hoffmann, Jörg Fallmann, Elisa Vilardo, Mario Mörl, Peter F. Stadler, Peter F. Stadler, Fabian Amman


Computational drug repositioning identifies novel cancer drugs

Melissa F. Adasme, Sebastian Salentin, V. Joachim Haupt, Jörg C. Heinrich, Petra Lenning, Yixin Zhang, Michael Schroeder


Viral host prediction with deep learning

Florian Mock, Adrian Viehweger, Manja Marz

4:00pm
-
5:40pm
MOD: Modeling and Metabolomics
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Torsten Bullmann
Keynote talk by Sebastian Böcker on Metabolomics going bioinformatics: Small molecule identification with SIRIUS 4
 
4:00pm - 4:20pm

Predicting Nutritional Uptakes of Bacillus subtilis By Integrating Gene Expression Profiles into Metabolic Constrained-Based Models

Kulwadee Thanamit, Franziska Hoerhold, Marcus Oswald, Rainer Koenig


4:20pm - 4:40pm

Modeling of Gene Regulatory and Metabolic Networks to Reprogram Activated Macrophages

Franziska Hörhold, Rainer König


4:40pm - 5:00pm

Dynamic optimization of the innate immune response during invasive aspergillosis

Jan Ewald, Axel A. Brakhage, Christoph Kaleta


5:00pm - 5:40pm

Metabolomics going bioinformatics: Small molecule identification with SIRIUS 4

Kai Dührkop, Marcus Ludwig, Martin Hoffmann, Markus Fleischauer, Sebastian Böcker

5:40pm
-
8:00pm
DI1: Dinner
Location: Mensa Mittweida
For dinner there is BBQ served close to the Mensa Mittweida. Afterwards you may have a Drink in the "Schwemme".
Date: Friday, 15/Jun/2018
10:00am
-
11:40am
SEQ: Sequencing and Genomics
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Robert Leidenfrost
Keynote talk by Peter F. Stadler on Deep Phylogenetic Conservation of Long Non-Coding RNAs
 
10:00am - 10:20am

Integration of microbial omics datasets for biodiversity research

Anna Heintz-Buschart


10:20am - 10:40am

kASA - k-Mer Analysis of Sequences based on Amino acids

Silvio Weging


10:40am - 11:00am

Ancestor Reconstruction of Gammaproteobacterial tRNA Nucleotidyltransferases

Jessica Hübner, Marie-Theres Pöhler, Heike Betat, Mario Mörl, Sonja Prohaska


11:00am - 11:40am

Deep Phylogenetic Conservation of Long Non-Coding RNAs

Peter F. Stadler

11:40am
-
12:40pm
LU2: Lunch
Location: Mensa Mittweida
12:40pm
-
2:40pm
STR: Structures
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Dirk Labudde
Keynote talk by Michael Schroeder on Improving cancer chemotherapy with structure-based drug repositioning
 
12:40pm - 1:00pm

On identification of local similarities between RNA structures in torsion angle space

Maciej Miłostan, Jakub Wiedemann, Tomasz Żok, Marta Szachniuk


1:00pm - 1:20pm

vRNAsite: Prediction and evaluation of vRNA-vRNA interaction sites between influenza A vRNAs

Daniel Desirò, Hardin Bolte, Martin Schwemmle, Manja Marz


1:20pm - 1:40pm

Analysis of structure- and ligand-based pharmacophore models of 17β-estradiol

Pawan Singh, Alexander Eisold, Dirk Labudde


1:40pm - 2:00pm

Identification of epitopes by protein structure prediction and positive selection detection

Maximilian Collatz, Martin Hoelzer, Kh. Shamsur Rahman, Bernhard Kaltenboeck, Manja Marz


2:00pm - 2:40pm

Improving cancer chemotherapy with structure-based drug repositioning

Michael Schroeder

2:40pm
-
3:10pm
COF: Coffee Break
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Short break for coffee and some snacks.
3:10pm
-
5:10pm
EVO: Evolution and Interaction
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
Chair: Florian Kaiser
Keynote talk by Stefan Schuster on Optimizing defence, counter-defence and counter-counter defence in parasitic and feeding interactions
 
3:10pm - 3:30pm

CCA-like Enzymes in the Order Clostridiales: Distribution and Horizontal Gene Transfer

Franziska Reinhardt, Sonja Prohaska


3:30pm - 3:50pm

Computational analysis of peptide/protein damage susceptibility

Maximilian Fichtner, Stefan Schuster, Heiko Stark


3:50pm - 4:10pm

Gene Family Evolution in the One Thousand Plants Project (OneKP)

Martin Porsch, Kristian K. Ullrich, Gane K. Wong, Stefan A. Rensing, Marcel Quint, Ivo Grosse


4:10pm - 4:30pm

Systematic analysis of the dynamics of chromatin state recovery

Nico Herbig, Sonja Prohaska


4:30pm - 5:10pm

Optimizing defence, counter-defence and counter-counter defence in parasitic and feeding interactions

Stefan Schuster

5:10pm
-
5:30pm
END: Closing Session
Location: Bldg 06 - Grunert de Jácome Bau (Studio B)
We will close the conference and the best submission will be awarded with a certificate and a prize.
5:30pm
-
7:30pm
DI2: (Optional) Dinner
Location: Schwanenschlösschen Mittweida
If you don't want to leave with an empty stomach, we reserved some spaces at the Schwanenschlösschen where you can eat a la carte.

 
Contact and Legal Notice · Contact Address:
Privacy Statement · Conference: Mittelerde-Meeting 2018
Conference Software - ConfTool Pro 2.6.119
© 2001 - 2018 by Dr. H. Weinreich, Hamburg, Germany